Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Uluslararası Savcılar Birliğinin işbirliği ile İstanbul’da düzenlenen “Dijitalleşme Çağında Etkin Soruşturma” konulu 1. Avrupa Bölgesel Konferansı
08 Mayıs 2023, Pazartesi


       Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, dünya genelinde savcılar için ilk ve tek uluslararası organizasyon olma niteliğine sahip Uluslararası Savcılar Birliğinin (IAP) 2014 yılından itibaren kurumsal üyesidir.

       Bu yıl, IAP çatısı altında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının ev sahipliğinde 2-5 Mayıs 2023 tarihleri arasında İstanbul’da “Dijitalleşme Çağında Etkin Soruşturma” konulu 1. Avrupa Bölgesel Konferansı düzenlenmiştir.

       Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünü kutladığımız 2023 yılında, IAP Avrupa Bölgesel Konferansının Türkiye’de düzenlenmesi tarihi bir öneme sahiptir.

      Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Hollanda, İngiltere, ABD, İtalya, İsviçre, Azerbaycan ve Türkiye’den alanında uzman konuşmacıların yer aldığı, 32 ülkeden Başsavcı, Başsavcı Vekili ve kıdemli savcıların katılım sağladığı Konferans üç oturumdan oluşmuştur.

       “Dijitalleşmenin Ceza Muhakemesindeki Yeri ve Etkileri”, “Dijitalleşme Çağında Ekonomik Suçlarla Mücadele” ve “Ceza Muhakemesinde Yapay Zeka” konularının ele alındığı Konferansta, ülkelerin bilgi ve deneyimleri paylaşılmış, dijital ortamda işlenen suçlarda etkin bir soruşturma yürütülebilmesi için uygulamada karşılaşılan güçlükler, gerekli yasal düzenlemeler ve çözüm önerileri tartışılıp değerlendirilmiştir.

       Ayrıca, Konferans süresince Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Bekir Şahin; Azerbaycan, Bahreyn, Bulgaristan, Fas, Finlandiya, Gürcistan, Tacikistan, Tayland Başsavcıları ve Kazakistan Başsavcıvekili ile ikili görüşmeler yapmışlardır.

          Kamuoyuna saygı ile duyurulur.